Virtualbox، اشتراک گذاری فایل

arch-vbox

برای استفاده “واقعی” از یک سیستم عامل، باید آن را “واقعا” نصب کرد. امّا گاهی برای امتحان یا آزمایش روی یک سیستم عامل، شاید مجازی ساز از جهاتی گزینه مناسب تری باشد. یکی از موضوعات اصلی در این رابطه، نحوه به اشتراک گذاری فایل ها بین سیستم میزبان و میهمان است. روش کلّی چنین است که پوشه یا پوشه هایی که قرار بر اشتراک گذاری آن هاست، روی سیستم میزبان ایجاد شده و سپس با نصب افزونه guest addition روی سیستم میهمان، توانایی مشاهده، خوانش و تغییر در محتوای آنها توسط میزبان و میهمان حاصل می شود. البته جزییات در مورد ویندوز کمی متفاوت است. در مثال زیر، اوبونتو میهمان آرچ است.

ابتدا به اینترنت متصل شوید. سپس، اوبونتو را در سیستم مجازی ساز start کرده و از شاخه Device، گزینه Insert Guest Addition CD Image را بزنید. اکنون رمز سوپریوزر اوبونتو را در پنجره تایید سوپریوزر وارد کرده و تا انتهای نصب، منتظر بمانید.

سپس پوشه ای مثلا به نام Share مخصوص اشتراک گذاری را روی سیستم میزبان ایجاد کنید.

در این مرحله، از شاخه Machine مجازی ساز، زبانه setting و سپس زبانه shared Folders را انتخاب کنید. سپس با استفاده از علامت +، به آدرس پوشه Share بروید. آن را با یک کلیک انتخاب کرده و روی open کلیک کنید. سپس گزینه Auto-mount را نیز تیک دار کرده و ok را بزنید.

اکنون به زیردایرکتوری /media در سیستم میهمان نگاه کنید. اگر پوشه Share در آنجا ساخته شده بود که کار تمام است. درغیر اینصورت باید پوشه Share را در سیستم میهمان، mount کنید. من پوشه share را در دسکتاپ میزبان ذخیره کرده و میخواهم آن را در دایرکتوری home میهمان mount کنم. بنابراین دستور زیر را در ترمینال میهمان میزنم:

sudo mount -t vboxsf /home/arcush/Desktop/Share /home

توجّه کنید که آدرس اوّل، آدرس پوشه Share در سیستم میزبان و آدرس دوّم، جایی در سیستم میهمان است که شما دوست دارید پوشه Share در آنجا mount شود.

حالا یک پوشه مشترک بین میهمان و میزبان داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *